Płoć

Występowanie:
Płoć występuje w stawach, wyrobiskach, jeziorach, zb. zaporowych, rzekach średnio nizinnych oraz wielko nizinnych.

Morfologia:
PÅ‚oć ma ciaÅ‚o mniej lub bardziej wygrzbiecone i Å›cieÅ›nione w pÅ‚aszczyznach bocznych. Brzuch jest lekko zaokrÄ…glony na odcinku pomiÄ™dzy pÅ‚etwami brzusznymi, a pÅ‚etwÄ… odbytowÄ…. Najbardziej charakterystycznym znakiem jeÅ›li chodzi o pÅ‚oć sÄ… czerwonawe oczy. PÅ‚oć ma wÄ…ski pysk, ustawiony prawie w poziomie. Ubarwienie jeÅ›li chodzi o pÅ‚oć od ciemnozielonego do zielononiebieskiego (grzbiet), boki sÄ… srebrzyste z żóÅ‚tawym poÅ‚yskiem, z kolei pÅ‚etwy piersiowe, brzuszne i odbytowa - czerwonawe.

Żerowanie:
PÅ‚oć żywi siÄ™ zarówno pokarmem roÅ›linnym, gÅ‚ównie planktonem, jak i zwierzÄ™cym, drobnym zwierzÄ™tami wodnymi, np. chruÅ›cikami znalezionymi wÅ›ród wodnej roÅ›linnoÅ›ci, Å›limakami, a także małżami.

Rozmnażanie:
PÅ‚ocie ryby - samice osiÄ…gajÄ… dojrzaÅ‚ość pÅ‚ciowÄ… w 3-4 roku życia, samce o rok wczeÅ›niej. TarÅ‚o trwa od kwietnia do maja, samica skÅ‚ada wówczas 4000 40 000 jaj w pÅ‚yciznach poroÅ›niÄ™tych roÅ›linnoÅ›ciÄ… wodnÄ…. Ikra pÅ‚oć skÅ‚adana jest na na różnym podÅ‚ożu, najczęściej sÄ… to podwodne roÅ›liny, stare liÅ›cie i Å‚odygi trzcin, czasami kamienie. WylÄ™g mÅ‚odego narybku nastÄ™puje po 12 dniach, natomiast po okoÅ‚o 20 dniach wylÄ™g napeÅ‚nia pÄ™cherz pÅ‚awny i rozpoczyna normalne życie. CiaÅ‚o pokrywa siÄ™ Å‚uskÄ… przy dÅ‚ugoÅ›ci okoÅ‚o 5 cm. PÅ‚oć roÅ›nie bardzo wolno, dÅ‚ugość 22 cm zyskuje dopiero w wieku 10 lat.

Okres ochronny: nie ma

Wymiar ochronny: nie ma

Dobowy limit połowu: nie ma


ŹródÅ‚o: www.wedkuje.pl