Leszcz

Występowanie:
Leszcz jest gatunkiem powszechnie wystÄ™pujÄ…cym w polskich wodach, jeziorach, zb. zaporowych, rzekach Å›rednich nizinnych, rzekach wielkich nizinnych, nie wystÄ™puje jedynie w rzekach górskich oraz zimnych potokach. Ulubiojne miejscówki tej ryby to sÅ‚abo zasolone wody strefy przyujÅ›ciowej o sÅ‚abym nurcie i mulistym dnie.

Morfologia:
Leszcz ma bardzo mocno bocznie Å›cieÅ›nione ciaÅ‚o, wysokie w stosunku do dÅ‚ugoÅ›ci; pÅ‚etwa ogonowa gÅ‚Ä™boko, chorÄ…giewkowato wciÄ™ta; gÅ‚owa maÅ‚a z wysuwanÄ… paszczÄ… skierowanÄ… ukoÅ›nie ku doÅ‚owi. Kolor grzbietu jest oÅ‚owiany, bÄ…dź czarny z charakterystycznym zielonym poÅ‚yskiem. Boki sÄ… zdecydowanie jaÅ›niejsze, metaliczne, a brzuch biaÅ‚y i perÅ‚owy (u starszych okazów raczej zÅ‚ocisty). PÅ‚etwy nieparzyste ciemnoszare; parzyste jasnoszare.

Żerowanie:
Można go spotkać w okolicach pokÅ‚adów dennych osadów, gdzie poszukuje larw owadów, skorupiaków, miÄ™czaków iskÄ…poszczetów. Generalnie pokarm tej ryby stanowiÄ… wÅ‚aÅ›nie drobne zwierzÄ™ta wodne zalegajÄ…ce w mule.

Rozmnażanie:
TarÅ‚o leszcza trwa od maja do czerwca, gdy temperatura wody przekracza 15 stopni C. Na tarliskowych pÅ‚yciznach leszcze zbierajÄ… siÄ™ w ogromne stada. SÄ… w tym czasie jak odrÄ™twiaÅ‚e. Nie żerujÄ…, sÅ‚abo reagujÄ… na bodźce zewnÄ™trzne, tracÄ… swojÄ… zwykÅ‚Ä… ostrożność i pÅ‚ochliwość. W okresie tarÅ‚a samica skÅ‚ada ok. 300 000 jaj w pÅ‚yciznach poroÅ›niÄ™tych roÅ›linami wodnymi. W tym czasie na ciele samców pojawia siÄ™ silna wysypka tarÅ‚owa. Ikra o wyraźnie żóÅ‚tym kolorze i Å›rednicy 1,5 mm przykleja siÄ™ do wodnych roÅ›lin. WylÄ™g trwa od 3 do 12 dni. DojrzaÅ‚ość pÅ‚ciowÄ… leszcz uzyskuje w 3-4 roku życia.

Okres ochronny: nie ma

Wymiar ochronny: nie ma

Dobowy limit połowu: nie ma


ŹródÅ‚o: www.wedkuje.pl