Szczupak

Występowanie:
Szczupak występuje w stawach i wyrobiskach, jeziorach, zb. zaporowych, rzekach średnio nizinnych, rzekach wielkich nizinnych.

Morfologia:
Szczupak kiedy pÅ‚ynie, wyglÄ…da jak „wodna strzaÅ‚a”. TuÅ‚ów szczupaka wydÅ‚użony, mocno przewężony przed nasadÄ… pÅ‚etwy ogonowej, gÅ‚owa z przodu spÅ‚aszczona, pÅ‚etwa grzbietowa przesuniÄ™ta w tyÅ‚, aż nad pÅ‚etwÄ™ odbytowÄ…. Szczupak ma ciaÅ‚o maÅ‚o elastyczne, dlatego pÅ‚ywa i atakuje przeważnie w linii prostej, czasami szerokim Å‚ukiem. Być może przyczynÄ… tego „usztywnienia” sÄ… silnie rozwiniÄ™te mięśnie tuÅ‚owia, niezbÄ™dne jednak do przezwyciężenia dużej siÅ‚y bezwÅ‚adnoÅ›ci ciaÅ‚a. Szczupak startuje przecież do ataku z miejsca i to w uÅ‚amku sekundy, napotyka wiÄ™c od razu na duży opór wody.

Żerowanie:
Gdy szczupaki ryby osiÄ…gajÄ… dÅ‚ugość okoÅ‚o 20 mm i zjada pierwszÄ… rybÄ™, przechodzi zdecydowanie na ten pokarm. Szczupak najpierw żywi siÄ™ larwami pÅ‚oci, która wÅ‚aÅ›nie w tym czasie odbywa tarÅ‚o, a nastÄ™pnie larwami i narybkiem innych ryb karpiowatych, kolejno przystÄ™pujÄ…cych do rozrodu. Gdy ma 4,5cm, ryby stanowiÄ… 50% jego menu, a gdy osiÄ…ga 5,5cm sÄ… pokarmem zasadniczym.

Rozmnażanie:
Szczupak odbywa tarÅ‚o na przybrzeżnych pÅ‚yciznach, w temperaturze wody 2-5ºC. Wczesny, przypadajÄ…cy na surowe warunki okres tarÅ‚a ma swoje gÅ‚Ä™bokie uzasadnienie, gdyż: dorosÅ‚e szczupaki po tarle mogÄ… siÄ™ dokarmić Å‚atwymi do upolowania tarlakami innych gatunków ryb, odbywajÄ…cych rozród w kilka tygodni później, maÅ‚y narybek w szóstym tygodniu po wylÄ™gu ma do dyspozycji bogatÄ… bazÄ™ pokarmowÄ… w postaci wylÄ™gu ryb karpiowatych.
TarÅ‚o odbywa siÄ™ najczęściej w miejscach pÅ‚ytkich (0,6-1,2m), zacisznych, osÅ‚oniÄ™tych przed falowaniem, z wodnÄ… roÅ›linnoÅ›ciÄ…. Samica szczupaka skÅ‚ada ikrÄ™ w kilku porcjach podczas jednego dnia. Ikra szczupaka jest przezroczysta w kolorze bursztynowym, maÅ‚o kleista i sÅ‚abo przytwierdza siÄ™ do podÅ‚oża. Ma Å›rednicÄ™ okoÅ‚o 2,5-2,7mm i wyraźnÄ…, pomaraÅ„czowÄ… plamkÄ™ żóÅ‚tkowÄ…. Samice wytwarzajÄ… okoÅ‚o 30-40 tyÅ›. ziaren ikry na 1 kg masy swego ciaÅ‚a. Przy temperaturze okoÅ‚o 8,5°C wylÄ™g szczupaka nastÄ™puje po 19 dniach od zapÅ‚odnienia. Larwy opadajÄ… na dno, by tam przyczepione do traw mogÅ‚y wyksztaÅ‚cić otwór gÄ™bowy, pokrywy skrzelowe i pÅ‚etwy. MÅ‚ody szczupak rozwija siÄ™ okoÅ‚o dwu tygodni, tyle trwa okres rozwoju larwalnego. MaleÅ„kie, lecz caÅ‚kiem już wyksztaÅ‚cone rybki spÅ‚ywajÄ… wtedy z wodÄ… z tarlisk i rozpoczynajÄ… samodzielne żerowanie, polujÄ…c na skorupiaki planktonowe i larwy owadów.

Okres ochronny: od 1 stycznia do 30 kwietnia.

Wymiar ochronny: 50 cm

Dobowy limit połowu: 2 szt. * razem z boleniem, karpiem, lipieniem, amurem, pstrągiem potokowym, sandaczem, brzaną.


ŹródÅ‚o: www.wedkuje.pl