Boleń

Występowanie:
Boleń występuje w rzekach wielko nizinnych, rzekach średnio nizinnych.

Morfologia:
BoleÅ„ w naszych wodach to najbardziej drapieżny, obok klenia, przedstawiciel rodziny karpiowatych. Już sylwetka boleÅ„ znamionuje dobrego pÅ‚ywaka, a pÅ‚etwy dodatkowo to potwierdzajÄ… - sÄ… dÅ‚ugie i dobrze rozwiniÄ™te. Szczególnie ogonowa jest duża, jak na typowego drapieżnika przystaÅ‚o. BoleÅ„ ma sporÄ… gÅ‚owÄ™, z charakterystycznÄ… paszczÄ… o dolnej szczÄ™ce nieco dÅ‚uższej od górnej, a przy tym lekko hakowato podgiÄ™tej, co nadaje mu wyraz zadziornego zabijaki.

Żerowanie:
Niewielkie, mÅ‚ode osobniki do 40cm. dÅ‚ugoÅ›ci, żyjÄ… w stadach i odżywiajÄ… siÄ™ przede wszystkim wodnymi bezkrÄ™gowcami – chruÅ›cikami i jÄ™tkami – tylko w niewielkim stopniu uzupeÅ‚niajÄ…c dietÄ™ wylÄ™giem innych ryb. Duże bolenie polujÄ… nie tylko na ukleje. AtakujÄ… jelce, klenie, a nawet pÅ‚ocie. W spokoju pozostawiajÄ… tylko ryby o wysokim ciele – krÄ…pie i leszcze. BoleÅ„ poluje nie tylko przy powierzchni wody, równie czÄ™sto atakuje ryby przebywajÄ…ce przy dnie: kieÅ‚bie i Å›winki.

Rozmnażanie:
Dojrzałość płciową bolenie ryby osiągają w wieku 4-5 lat, czyli po osiągnięciu średnio 35cm długości, stąd jego wymiar ochronny 40cm. Samica boleń o długości 55cm składa ok.160,000, a osobniki większe do 480,000 ziaren ikry. Tę wielkość osiąga boleń w 9 roku
i jest to uznawane za wzrost szybki, co może w skali ichtiologicznej jest słuszne, gdyż np. kuzyn bolenia - kleń, długość 32cm osiąga dopiero w 13 roku.

Okres ochronny: 01.01 – 30.04

Wymiar ochronny: 40 cm

Dobowy limit połowu: 3 szt. * razem z karpiem, lipieniem, amurem, sandaczem, szczupakiem, brzaną, pstrągiem potokowym


ŹródÅ‚o: www.wedkuje.pl